Menu
Szukaj
Koszyk
Pasieka w Tanzanii
Czasem kręte ścieżki życia prowadzą Cię w takie miejsca, o których istnieniu ledwie wiedziałeś i potrafiłeś jedynie mniej więcej wskazać je palcem na mapie. Z pozoru tak dalekie i niemożliwe do osiągnięcia, że nie spodziewałeś się tam trafić albo nawet nie marzyłeś o tym, że będzie Ci dane być jego częścią na dłuższą lub krótszą chwilę.
 
I nie chodzi tu tylko o fizyczną odległość od miejsca, w którym mieszkasz na co dzień w Polsce ale głównie o inny świat rozumiany jako inny krąg kulturowy, trudno dostępne miejsce pośrodku masjaskiego stepu i często brak podstawowej infrastruktury jak prąd czy bieżąca woda. Niektóre z tych miejsc są Ci znane tylko z ekranów telewizora, książek podróżniczych i programów przyrodniczych oglądanych namiętnie w niedzielne poobiednie popołudnie.

Pierwsza wizyta Tanzanii


W lutym 2022 roku, pod koniec pandemii COVID-19 i tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie, wsiadłem w samolot i po kilku przesiadkach wylądowałem u stóp najwyższej góry Afryki na lotnisku Kilimanjaro w Tanzanii. Nie poleciałem tam jednak wspinać się na dach Afryki ani zwiedzać jednego z wielu Parków Narodowych w Tanzanii. Poleciałem sprawdzić czy afrykańskie pszczoły są naprawdę tak agresywne jak wszyscy o nich mówią.
Podróż i przygoda w jednym była chęcią wyrwania się z kraju po prawie dwóch latach izolacji podczas pandemii. 
 
 

Kilka faktów o pasiece w Tanzani:

  • znajduje się w Tanzanii 130 km na południe od najwyższego szczytu Afryki, góry Kilimandżaro
  • wszystkie ule wiszą na drzewach, które rosną w otulinie Parku Narodowego Tarangire  
  • obecnie liczy 50 rodzin pszczelich
  • drzewo kandelabrowe, akacja oraz moringa to główne źródła nektaru, z których powstaje miód w pasiece
  • Ty możesz być właścicielem ula w naszej pasiece w Tanzanii.
 
 

Miód z Safari - poznaj wyjątkowy miód z naszej pasieki w Tanzanii

Po ponad dwóch latach od rozpoczęcia pszczelarskiej przygody w Tanzanii mogę Wam zaproponować miód zebrany przez afrykańskie pszczoły miodne. Prowadzenie pasieki tak daleko od domu jest pełne wyzwań, jednak nic nie może się równać z radością pozyskania pierwszego miodu z tak niezwykłego miejsca. Pasieka prowadzona jest w ekologiczny sposób, z dala od przemysłu, pestycydów oraz bez użycia jakichkolwiek pokarmów, leków czy antybiotyków dla pszczół. Smak miodu wielokwiatowego z tamtych rejonów Afryki z dużą ilością akacji jest niezwykły i zachwyca od pierwszej łyżeczki. 

Miód z Safari znajdziecie tutaj.